Dziecko śpi dziecko rośnie

dziecko spi

SEN A ROZWÓJ

Jako młoda mama nie lubiłam, gdy ktoś mówił mi, że gdy dziecko śpi, rośnie. Z czasem, gdy zaczęłam zgłębiać temat snu dzieci odkryłam, że nie jest to takim absurdem, jakim mi się wtedy wydawało. Może nie bezpośrednio, ale fakty są takie, że sen wpływa również na to, że nasze dzieci rosną.

Sen odgrywa niezbędną rolę w życiu każdego człowieka. Ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz rozwój. Jego wystarczająca ilość o właściwych porach wpływa na naszą higienę psychiczną, zdrowie fizyczne, jakość życia oraz poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie ważny jest dla małych dzieci ponieważ podczas snu  komórki ciała oraz komórki mózgowe mnożą się. Wytwarzany jest także hormon wzrostu oraz krwinki białe odpowiedzialne za zwalczanie infekcji organizmu.

FAZY SNU

Aby obudzić się wypoczętym i gotowym do codziennej aktywności idealnie, gdy możemy przespać całą noc. Na dobry sen składa się kilka cykli, zbudowanych z następujących faz:

Cykl:

1. Faza jawy

2. Faza zasypiania

3. Faza lekkiego snu

4. Faza głębokiego snu

5. Faza REM (inaczej marzeń sennych)

Po każdym cyklu, przebudzamy się na krótką chwilę. U osób nie mających zaburzeń związanych ze snem, przebudzenie jest zazwyczaj niezauważalne. To właśnie wtedy dzieci najczęściej wybudzają się. Kiedy brakuje im tego, co pomaga im zasypiać, kiedy nie ma znanych im usypiaczy, mogą mieć problem z  przejściem w kolejną fazę snu. Potrzebują wtedy tego, co pomaga im zasypiać. Najczęściej wtedy też pojawia się płacz czy wołanie mamy. Klasyczna sytuacja dyskomfortu dziecka wywołanego nocnym wybudzeniem może wystąpić, kiedy dziecko budzi się w innym miejscu bądź okolicznościach niż to, w którym zasnęło.

PRZYKŁAD WYBUDZENIA

Wyobraźcie sobie, że zasypiacie w swojej sypialni, w swoim łóżku. W środku nocy budzicie się nadal w swoim łóżku, ale już nie w sypialni, a w ogrodzie. Nie czulibyście się zdezorientowani?  Kiedy dziecko zasypia na rękach mamy, a budzi się w kompletnie innym miejscu (np. w swoim łóżeczku) i okolicznościach (np. nie przy piersi mamy, nie na jej rękach) jak ma zareagować?  Możemy być niemalże pewni, że usłyszymy płacz. I jest to całkowicie zrozumiała reakcja.

ZASADY DOBREGO SNU

Aby dziecko spokojnie przespało noc bez wybudzeń pomiędzy poszczególnymi cyklami snu należy pamiętać że:

  • Dziecko powinno zasypiać tam, gdzie się później przebudzi
  • Jeśli dziecko zasnęło przy maminej piersi, ze smoczkiem, pijąc mleko cz wodę z butelki, nie dziwmy się, że po przebudzeniu będzie potrzebowało tego samego by ponownie móc zasnąć
  • Jeśli dziecko zasypia przy zapalonym świetle, nie powinniśmy mu go później wyłączać

(jednak ciemność sprzyja właściwej higienie snu, w ciemności też wytwarza się melatonina, która ułatwia samo zasypianie, ale również zapewnia spokojniejszy sen)

  • Gdy zasypia na rękach mamy czy taty skaczących na piłce, będziecie musieli podczas wybudzenia się dziecka wrócić nawet w środku nocy na piłkę

Zdarzają się oczywiście takie dzieci, które nie maja większych problemów ze snem. Potrafią zasypiać na rękach, a po odłożeniu do łóżeczka śpią spokojnie aż do rana. Używają przed zaśnięciem smoczka, który je uspokaja, ale później nie wybudzają się gdy go zabraknie. W takiej sytuacji nie ma potrzeby aby coś ulepszać czy naprawiać. Jeżeli jednak, mimo stosowania się do zasad dobrego snu, Twoje dziecko w dalszym ciągu ma problemy z zasypianiem, warto skorzystać z pomocy mamy, przyjaciółki bądź specjalisty ww dziedzinie.

Tags:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on vk
Share on tumblr
Share on pocket
Share on whatsapp
Share on email

Inne wpisy

Przewiń do góry